Odrobina historii

Pierwszym śladem działalności człowieka na terenie obecnej gminy WYDMINY jest motyka z rogu jelenia odkryta na bagnie Moczyska koło wsi Siemionki. Znalezisko to archeolodzy datują na około 14 tysięcy lat p.n.e. (Giżycko-Z dziejów miasta i okolic, pod red. A. Wakara, Olsztyn 1983, s. 50) 

W epoce neolitu (4500 – 1700 p.n.e.) ziemie obecnej gminy zamieszkiwali nosiciele kultury dołkowo – grzebykowej. Z tego okresu pochodzą znaleziska w Siemionkach, Czarnych Łąkach (zarośnięte jezioro pomiędzy Mazuchówką i Wydminami) i Moczyskach. Późniejsze pochodzą z okresu kultury ceramiki sznurkowej, której ludność użytkowała już konia pod wierzch. 

Przykładami znalezisk z tego okresu są kamienne topory bojowe oraz charakterystyczne sercowata krzemienie groci od strzał. Wyroby takie odkryto w Pańskiej Woli, Dudkach i Gawilkach Wielkich. Na ślady z tego okresu natrafiono też w Wydminach. (Giżycko-Z dziejów miasta i okolic, pod red. A. Wakara, Olsztyn 1983, s. 52-54) Więcej informacji na temat gminy Wydminy 


W tej malowniczo położonej ( około 20 km od Giżycka ) miejscowości, na ogrodzonej 1.5 hektarowej, przyległej do brzegu jeziora Wydmińskiego, działce przygotowaliśmy ofertę, do zapoznania z którą serdecznie Państwa zapraszamy NASZA OFERTA JEST AKTUALNA PRZEZ CAŁY ROK ( z wyjątkiem wynajmu domków letniskowych )